Rakka deyip geçmeyin: Stratejik ve Politik çerçevesiyle Rakka’nın Kürtler ve bölge için önemi

Ehmed Pelda

Rakka’da Kürtlerin ne işi mi var?

Rakka’da Kürtler var çünkü. Hem de hatırı sayılır bir seviyede. Türkler Türkmenlerin olmadığı yerleri dahi, eskiden Türkmenler yaşardı deyip gittikleri türden değil yani. Çevre yerleşimlerle birlikte yüzde 40’a tekabül eden bir Kürt nüfus var. Daiş büyük bölümünü boşalttı. Son kesimini özellikle de şehirde olanları Kobani yenilgisi sonrasında kentten uzaklaştırdı.

Rakka’nın ekonomik değeri çok büyük. Hemen yanıbaşındaki baraj; enerji, sulama ve içme suyu ihtiyacı için önemli. Rojava’nın ihtiyaç fazlası. Bunu kullanma şansına sahip iseniz, yarın ki gün Suriye ekonomisinde kilit bir role sahip olursunuz. Tarımsal ürün üretimi açısından da önemli bir havza

Rakka’nın stratejik önemi daha büyük. Suriye’nin ana su hattı tamamen Kürtlerin eline geçiyor. Buraya hakim olan bir güç Rimelan’dan gelen petrol boru hatlarını, şeddadi petrol bölgeleri güven altına alırken, petrol bölgelerinden biri olan Deyr Zor’a hakim hale geliyor. Irak Suriye arasındaki tüm doğal kaynaklar, tarımsal alanlar, ticari mal akışı bu bölgenin içinden veya çevresinden geçiyor.

Demografi yani nüfus yapısı açısından da Kürt Arap ilişkilerini rahatlatacak, olası gerilimleri düşürecek bir bölge. Neden mi? Arap kemeri oluşturmak ve Kürtlerin birliğini bozmak için Cizire bölgesine yerleştirilen Arapların büyük bölümü Rakka ve çevresinden getirilmişti. Gerek bu araplar gerekse Kürtler arasında gerilim ve mağduruyetler oluştu. Devlet mallara el koymuş, bürokratlara, elitlere kullandırmıştı. O bölgeden rejim eliyle göçertilip Kürt topraklarına yerleştirilenlerin hala evleri, köyleri, yerleşim yerleri mevcut. Bunların tekrar dönmesi, arazilerini işlemeleri, evlerine yerleşmeleri, aynı şekilde Kürtlerinde topraklarını yeniden alamaları ve kullanmaları bir uzlaşma, birlikte çalışma ve dayanışma ile başarılırsa, düşmanlık yerine daha güçlü bir dostluk oluşur. Federal sistem için birlikte yaşama zemini oluşur.
Ayrıca rejimin yarattığı mağduriyetler karşısında Kürt hareketinin yapıcılığı ortaya çıkar. Şu ana kadar bunun artıları oldu ve olacak. Bunun başarıyla gerçekleşmesi aynı zamanda Heseke, Kamışlo, Tıl Hemis, Şeddadi’de olası provakasyonların da önüne geçer. çünkü iki halk arasındaki en ciddi sorun ve mağduriyet bu bölgede oluşmuş ve bu bölgede giderilmelidir.

Rakka’nın coğrafyası itibarıyla uluslaraarası bir rolü de var. Musul, Kerkük, Katar, Suudi Arabistan vb bölgelerden geçirilmesi tasarlanan doğalgaz ve petrol boru hatlarının kesişim bölgesi. ister kuzey güney eksenli yani sayılan bölgelerden Türkiye’ye doğru, isterse doğu batı eksenli yani Türkiyeyi Paralel geçsin hepsinin geçiş bölgesinin ya kesişimi ya da kesişime yakın bölgesi Rakka olacaktır.

Haliyle Rakka’ya yerleşme ve iyi bir askeri üslenme Bütün bölgede caydırı güç olma, Kürdistan’ı güvenceye alma açısından büyük bir rol oynayacaktır.
Sanırım bu başlıklar şu an için yeterli.