Erdoğan İş Bankasına El Koyacak

199

Ehmed Pelda

Türkiye ekonomisi krizde. Ancak AKP ve Erdoğan bunu fırsata çevirmek istiyor. Bunları sıralayalım:
AKP üretim sektöründe var ama finans ve bankalar hala AKP’ye uzak. Büyük bölümü zaten 2001 krizinde yabancılara kaptırılmıştı. Geri kalanını AKP ele geçirmek istiyor
Erdoğan’ın finans sektörüne saldırısı, faiz indirimi talep etmesi ekonomide bir kamplaşmayı yaratma amacıyladır. Yüzde 50 olan taraftarlarını tatmin etmek için ekonominin suçlusu Finans Sektörü ilan edilmiş. Yakında da bankalara operasyon sırada.
İş Bankası, Erdoğan ve AKP’nin ilk hedefi. Malum burada CHP’nin hissesi de var. AKP hem CHP’ye hem de finans söktörüne saldırmak, ele geçirmek için bu bankaya göz dikmiş durumda
Bankaların büyük bölümü yurtdışından kredi alıyor. Erdoğan bunların hareketlerini de üst akla, bağlayıp suçlamaya gidebilir ve taraflarını etrafında toplayıp gerginlik yaratarak ayakta tutmayı deneyebilir.
Fetullah Gülene bağlı olanların ele geçirilen şirketleri, ele geçirilecek bankalar, kent merkezlerinde boşaltılan askeri kışlalar ve askere ait binalar yepyeni bir rant fırsatı.
Bu varlıkların bir bölümü yandaşlara peşkeş çekilip sus yapı verilecek, bir bölümü Araplara satılarak sıcak para girişi sağlanması istenecek.
Bununla bir rahatlama sağlanması hedefleniyor
Yine de iflaslar önlenmezse dahi en azından geciktirilecek. Böylece zaman kazanmaya çalışacak. Bu süre içinde ABD, Suriye ve Kürt sorunundaki gelişmelerde nefes almaya çalışacak.